Stadswandeling De Sphinx

De Sphinx: trots én schaduw van Maastricht. Ontdek tijdens deze rondleiding de bewogen geschiedenis van het beroemdste bedrijf van de stad.

Mythe en werkelijkheid over de Regouts en De Sphinx

De Sphinx, opgericht door Petrus Regout in 1826, groeide uit tot de bakermat van de Nederlandse industrie. Generaties Maastrichtenaren werkten in de glas- en aardewerkfabriek, die in 2009 voorgoed haar deuren sloot. Maar de band met het bedrijf was allesbehalve eenduidig: waar sommigen het associeerden met kinderarbeid, stoflongen (pottemennekeskrengde) en slechte arbeidsomstandigheden, zagen anderen het als een familie-erfenis, waar generaties van vader op zoon werkten.

Historicus en journalist Caspar Cillekens neemt je mee door de bewogen geschiedenis van De Sphinx, van de crisisjaren dertig tot het sluiten van de huishoudelijke aardewerkafdeling in de jaren 60. Beginnend bij het standbeeld van oprichter Petrus Regout aan de Boschstraat ontdek je hoe het imago van het bedrijf door de jaren heen veranderde. Van een historische optocht in 1905 ter ere van Regout tot de jaren 70, toen zijn standbeeld werd beklad door kinderen van arbeiders.

Aan de hand van anekdotes en feiten uit Cillekens’ boek ‘Last van het verleden. De Sphinx en Maastricht’ ontrafel je hoe mythen en werkelijkheid over de Regouts en De Sphinx naadloos in elkaar overlopen. Na deze rondleiding kijk je met andere ogen naar dit iconische deel van Maastrichtse geschiedenis.

Beschikbaarheid

voor meer informatie neem contact op

Duur

vanaf 1,5 uur

Taal

Mestreechs, Nederlands, Engels of Duits

Verzamel-/eindpunt

in nader overleg te bepalen

Kosten

€ 75,00 per uur*

*prijzen zijn exclusief 21% btw indien btw-plichtig, inclusief indien niet.

Ervaringen

“Gilbert verdiept zich in de groep waarvoor hij een rondleiding verzorgt. Zo kan hij de rondleiding aanpassen aan de interesses van de mensen die hij rondleidt. Gilbert praat altijd enthousiast en met veel kennis van zaken over zijn geliefde stad Maastricht. Ook maakt hij de rondleiding interactief zodat een bezichtiging van de stad nooit saai wordt. Hij stelt een soort quizvragen en toont foto’s om het verhaal te ondersteunen. Bij mij had hij nog een mooi afzakkertje ter afsluiting. Dus een rondleiding van hem is de moeite waard."
Roland (Maastricht)

“Het stadsbezoek met Gilbert was een uitstekende afsluiter van een fantastisch leuk vriendenweekend in een prachtige streek! Gilbert nam ons mee naar minder bekende (maar erg interessante) plekken in Maastricht, vol historie en wist het op te fleuren met leuke anekdotes. En hij werd onze talrijke vragen niet moe. Je voelde een grote kennis maar ook een grote liefde voor het prachtige Maastricht."
Hilde (Turnhout, België)

“Om mijn familie kennis te laten maken met Maastricht heb ik Gilbert ingeschakeld. Hij heeft ons op een leuke manier kennis laten maken met de leuke en vooral onbekendere plekjes van Maastricht. Ook voor de kleintjes maakt hij er een leuke rondleiding van door hen te betrekken in zijn verhaal. Het was een topmiddag die we lekker hebben afgesloten op een van de vele terrasjes in Maastricht (natuurlijk op aanraden van de expert!)."
Tom (Sint Joost)

Veelgestelde vragen

Bekijk ook